18.97.9.168 - US

Valgt filtre

Valgt filtre:
    • Brands
    • Bredde
    • Længde
    • Kategori
    • Materiale
    • Farve
    • På lager

    Sara Moutouh

    Sara Moutouh

    Sara Moutouh er i 1974 født i Frankrig, men er opvokset i Danmark og er barnebarn af den ikoniske møbeldesigner Børge Mogensen. Sara Moutouh blev i 2007 uddannet beklædningsdesigner fra det Kongelig Danske Kunstakademi Designskole.

    I forbindelse med Børge Mogensens relancering af ikoniske børnemøbler fra 1946, faldt det Sara Moutouh helt naturligt at supplere serien med designet P12 gyngehesten, som er det første samarbejde med FDB. Gyngehesten er inspireret af skakbrættets ridder og med den flotte P12 gyngehest føre Sara Moutouh sin bedstefars ånd og tradition videre. Enkelthed og kvalitet er nøgleordene for Børge Mogensens design og Sara Moutouh er særligt inspireret af det som hendes bedstefar har skabt.    

    Designet af Sara Moutouh

    Sorter efter
    Vis per side

    Jacobsen Møbler Aabenraa

    Besøg vores store butik i Aabenraa

    Gå på opdagelse i vores butik i Aabenraa – 3300 kvm fyldt med inspiration!
    Her får du personlig rådgivning i trygge rammer, og vi hjælper dig med at finde det helt rigtige til dit hjem – hvad enten det er møbler eller moderne interiør.

    Du kan også starte her i webshoppen og få et glimt af vores store udvalg. Har du brug for sparring, står vi klar til at tage godt imod dig i butikken.

     

     

    Se butik & åbningstider